County Teams
Under 25 team selectors:
Past President Peter Cowie,
Past President Iain Gavin, ,
Past President Andrew Wilson
,Past President Iain Cook,
Past President Brian Airlie and
Ronnie Charters.
v Ayrshire U25 Sunday 28 May 2023 on Irvine Park BC
Rink | Lead | Second | Third | Skip |
1 | Ewan Paterson Victoria Park |
Ryan Barr Sandyhills |
Jordon Lawson North British |
Lyndon Sham Hyndland |
2 | Jake Norwood Yarrow Rec |
Stuart Thompson Bellahouston |
Kyle Young Cardonald |
Mark Richmond Cardonald |
3 | Mickey Welsh Stepps |
Andrew Glasgow Burnbank |
Gregor Donaldson Stamperland |
Jordan McLay Riddrie |
4 | Kaden Young Cardonald |
Daniel Cole Springburn |
John Collins Belvidere |
William Charters Mount Vernon |
5 | Murray Grey Stepps |
Keir Paterson Victoria Park |
Jordon Harvey Maryhill |
Calab Craig Riddrie |
6 | Josh Millan Mosspark |
Logan Dunn Belvidere |
Lennon Hamilton Belvidere |
RESERVES
Scott Paterson (Sandyhills)
Marc Bain (Croftfoot)
Ewan Cameron (Garrowhill)
Aaron Patience (Stepps)
Calum Patience (Stepps)
Travel arrangements:
COACH 12.00 —AWAY GAME
ALL PLAYERS TO TRAVEL ON COACH
PICK UP / DROP OFF POINT :- UNDER BRIDGE BATH STREET at BUCHANNAN STREET
League Fixtures 2023
Date | Opponent | Venue |
7 May | Lanarkshire | Shettleston BC |
21 May | Dumfries & Galloway | Cancelled |
28 May | Ayrshire | Irvine Park BC Coach 12.00 |
25 June | SEMI-FINAL FINAL |
Under 25 Table 2022
____________ W D L For Ag Diff Pts
AYRSHIRE 1 0 0 127 108 19 2
LANARK 1 0 1 226 237 -13 2
GLASGOW 0 0 1 110 118 -8 0
DUMFRIES 0 0 0 000 000 00 0
Scottish Cup 2023
Round 1 / 2
Sunday 2 July
SECTION 2 on Hamilton-Caledonian BC
11am
1. GLASGOW v STIRLING
2.FIFE V LANARKSHIRE
PM
GLASGOW v LANARKSHIRE
Glasgow lost on Extra end
Section Winner advances to Semi–Final(11am) & Final(2.00).
on SUNDAY 23 JULY 2023
SEMI-FINALS (11am)
SECTION 2 V SECTION 1 on BROXBURN BC
SECTION 4 v SECTION 3 on
BUCHANAN PARK BC
FINAL (2pm)
WINNER SEMI–1 V WINNER SEMI–2
held on BUCHAN PARK BC
RINK 1 RINK 2 J Millan (Mosspark) E Paterson (Victoria Park ) R Barr (Sandyhills) A Glasgow (Burnbank) K McCabe (Shettleston) J Harvey ( Maryhill ) M Richmond (Cardonald) C Craig (Riddrie) RINK 3 RINK 4 RESERVES TO TRAVEL :–
|
COACH 9.45 AM
PICK-UP POINT
UNDER THE BRIDGE BATH STREET AT BUCHANAN STREET
ALL POOL PLAYERS ARE REQUESTED TO ATTEND AND SUPPORT THEIR TEAM MATES.
CALDER CUP (Top 9) 2023
SUNDAY 27 AUGUST 2023 at SIGHTHILL BC
FINAL Player Pool
Jordan Harvey Maryhill
Jamie Freeman Shettleston
Lennon Hamilton Belvidere
Mark Richmond Cardonald
Kyle Young Cardonald
Kaden Young Cardonald
Ewan Paterson Victoria Park
Kier Paterson Victoria Park
Jordan Lawson North British
ADDITIONAL PLAYERS MAY BE ADDED
All players to take 4 bowls.
Any player unsure of transport arrangements contact Peter Cowie
(075 1279 4998)
Top 10
30 JULY in CARDONALD BC
SECTION 3.
11 am
1. GLASGOW 3 V 1 DUMFRIESSHIRE
2. STIRLING 0 V 4 EAST LOTHIAN
PM
GLASGOW 2 +67 V
EAST LOTHIAN 2 +54
GLASGOW PROGRESS TO SEMI-FINAL
3 SEPTEMBER
11am SEMI-FINAL & 2pm FINAL
on ANCHOR BC
SEMI 1
EDINBURGH V AYRSHIRE
SEMI 2
GLASGOW V ANGUS/DUNDEE.
FINAL
1….R LANGDON 2..M RICHMOND. 3..W CHARTERS 4. L HAMILTON… 5. J FREEMAN 6..L SHAM 7. J HARVEY 8…K McCABE. 9…J MILLAN. 10..K YOUNG. 11….************* 12…**************.
ALL PLAYERS TO CARRY 4 BOWS ALL TEAM MEMBERS ARE WELCOME TO
.
|
|||
All players to take 4 bowls
Enquiries & Results 075 1279 4998 or 075 3322 1259
PETER COWIE JIM RYAN