Glasgow South

County Team

Glasgow South team selectors: James Inglis, Brian Airlie, Peter Cowie, Eddie Drummond, Danny Ferguson.

V  DUMBARTONSHIRE  EAST     Saturday  25th  May  2019  on   GARROWHILL  BC    at  2 pm

.RINK            LEAD                          SECOND                        THIRD                          SKIP

   1.           Grant  Cameron              Ross Warrender           Robbie  Shea              Kris  Wilson
.   .                Kingswood                       Rutherglen                  Foxley                         Kirkhill

   2.         Lennon  Hamilton            Archie  Glencross            Stuart  Sloan             Tony  Cochrane
.                   Belvidere                       St Vincent                         Partick                      Yarrow  Rec

   3.         Danny  Charters              Jim  Lyness                Alistair  Greer          Andrew  Diamond
.                Belvidere                      Bellahouston                  Hyndland                 Kelvindale

   4.         Brian  Morris                   Gary  Kelsey               David  McWilliams          Steven  Hearton
.               Hyndland                        Rutherglen                     Kelvindale                    Kingswood

   5.         Drew  Palmer                John  Hunter                 Drew  Wilson              Scott  Buchanan
.               Garrowhill                       Chryston                     North British                     Hyndland

   6.         John  Redmond             Neil  Martin                 Alan  MacDonald            Dougie  Smith
.                  Sandyhills                  Kingswood                     Bellahouston                   Kelvindale

Travelling  Reserves:   Steven  Borthwick (Hyndland)      Billy Campbell (Foxley )  Stuart  Walker ( Whitevale )    

COACH :   NO COACH THIS WEEK    

ALL  PLAYERS  TO  TRAVEL  ON  THE  COACH   

PICK UP POINTUNDER BRIDGE  in   BATH STREET at  BUCHANAN STREET

Non-Travelling Pool  Players

 

 

 

South Section Table 2019

 County  P     W    D    L       For / Against / Diff   Points
Renfrewshire South   2     2     0    0     254      188        66         4
Lanarkshire South    2     2     0    0     253      207        46     4
Ayrshire  South   2     2     0    0     270      230        40     4
Wigtonshire    2     1     0    1     247      222        25     2
Glasgow  South     2     0     1    1     210      239       -29     1
Dumfriesshire      2     0     1    1     211      243       -32     1 
Dumbartonshire  East   2     0     0    2     220      268       -48     0
Stewartry   2     0     0    2     200      268       -68     0

South Section Fixtures 2019

  27 April GBA Trial On   Bellahouston  Bc
  4th May Trial  v Glasgow West On   Kelvindale  Bc
11th May Dumfriesshire                  Away  127 – 127      On   Marchmount Bc       Coach  10.30   
18th May Renfrewshire South        Away    93 – 122 On   Charleston  Bc
25th May Dumbartonshire East      Home      On   Garrowhill Bc
1st  June Wigtonshire                     Home On   Croftfoot  Bc      
 8th June Stewartry                         Away On   Kirkcubright Bc       Coach    10.00
15th June Lanarkshire South           Away On   Larkhall Bc              Coach    12.00
22nd June Ayrshire  South               Home   –  –  –  – On   Thornliebank  Bc

If players are not available please contact: Jim  Inglis: 079 6797 5372  or Jim Ryan: jrgbasec@aol.com

Enquiries & Results 0141 576 0237